Sari la conținut

analatinosl

A întrebat pe 27.06.2011, la 16:34


Buna dziua.Este adevarat daca te duci la Colegiu trebuie sa repeti clasa 9-a inca o data?

Răspunsuri (4)

DoinaGrijuc #1
da e adevarat,dar asta nu conteaza daca mergi la un liceu sau la un colegiu in Romania,mai repeti o data clasa a 9-a fiindca ciclul gimnazial in Romania este pana in clasa a 8-a iar in Mda inclusiv a 9-a...si faci liceul/colegiul 4 ani...9,10,11 si 12 cel putin asa a fost in anii precedenti,acum nu stim metodologia caci sunt posibile schimbari ;)bafta
A răspuns pe 27.06.2011, ora 19:31
Pierro #2
Nu trebuie confundate colegiile din R.Moldova şi colegiile din România, căci practic nu au nici o tangenţă. În România, liceul,colegiul şi grupul şcolar sunt practic identice.
A răspuns pe 27.06.2011, ora 22:07
doinagrijuc #3
dar totusi liceul este teoretic ,colegiul cu un anumit profil si grupul scolar pt persoanele cu medii mai mici,cel putin mie asa mi s-a explicat
A răspuns pe 28.06.2011, ora 19:08
kokolulu #4
nu este colegiul cu nici un fel de profil. eu am invatat la colegiu in romania si este exact ca la liceu: MI, SN, SS, FILO.
A răspuns pe 08.07.2011, ora 19:58