Sari la conținut

Georgiana

A întrebat pe 01.07.2011, la 09:57

salutare inca o data .. si ms de raspunsuri .. as putea sa stiu si eu va rog frumos cum se afla media de absolvire .. am vazut acolo asa o formula .. (0,9 x MA) + (0,1 x Bdom) = MG; unde MA reprezintă media de absolvire , care se calculează cu două zecimale, fără rotunjire; ( MA = (M lic + M bac)/2), iar Bdom, este domeniul fundamental de studii, ce ar trebui sa calculez aici ca nu pot sa inteleg .. ma ajuta si pe mine cineva va rog frumos .. multumesc anticipat ..

Răspunsuri (18)

dimcikG #1
da-mi id tau de mess ori skayp.......
A răspuns pe 01.07.2011, ora 09:59
Georgiana #2
id de mess georgiana_coolgirl2000
A răspuns pe 01.07.2011, ora 10:07
Pierro #3
Bdom-ul nu cred că se ia în calcul, iar de regulă calculul e simplu: Media de admitere este egală cu media aritmetică între media pe cei trei ani de liceu (din foaia matricolă) şi media de la BAC.
A răspuns pe 01.07.2011, ora 11:25
Georgiana #4
ms mult de raspuns
A răspuns pe 01.07.2011, ora 12:17
pceolka #5
2 pierro, ba da Bdom are importanta foarte mare si e luat in consideratie :)
A răspuns pe 01.07.2011, ora 20:30
Georgiana #6
pai cum se calculeaza Bdom ? imi spui si mie te rog frumos? MS..
A răspuns pe 02.07.2011, ora 12:35
butterfly #7
Georgiana, bdom-ul nu se calculeaza, uite, daca descarci metodologie este un fisier cu Bdum, si il alegi de acolo pe cel ce iti trebuie pentru facultatea la care vrei sa depui. Asta e o cifra statica, care depinde de domeniul ales, el poate fi 1, 2,...,10.
A răspuns pe 02.07.2011, ora 14:12
jane_air #8
Se calculeaza bdom ul. Ca sa-ti dau un exemplu, eu am avut media de liceu 9,48 si BAC- 10. Media aritmetica fiind 9, 74 si coeficientul pt medicina 7(acum am vazut ca anul acesta e 5), media de concurs a fost 9,74*0,9+0,1*7=9,47
Cu alte cuvinte, daca bdom e 7, media maxima pt concurs este 9,7, daca e 10, media maxima e 10.
A răspuns pe 03.07.2011, ora 09:16
Georgiana #9
Ms mult tuturor de raspunsuri :D acum trebuie sa sper ca totusi voi intra :D succese tuturor ..
A răspuns pe 03.07.2011, ora 09:34
butterfly #10
Pai da, jane_air: calculezi media avind in vedere bdom-ul, nu bdum-ul. El este prestabilit.
A răspuns pe 03.07.2011, ora 10:50
Cris_e #11
dupa cite stiu eu bdom-ul la medicina tot 7 e........de unde stiti ca s-a schimbat?
A răspuns pe 03.07.2011, ora 14:17
jane_air #12
butterfly, chiar nu inleleg ce vrei sa zici; i-am explicat Georgianei ce-i cu bdom u ala si cum se calculeaza media pt concurs
Cris_e: pai asa am vazut in tabelul din metodologie, oricum nu conteaza valoarea bdom ul
A răspuns pe 03.07.2011, ora 16:54
Pierro #13
Am spus că Bdom-ul nu are nici o importanţă, pentru că toţi care vor alege un domeniu anumit vor fi în aceleaşi condiţii.
A răspuns pe 03.07.2011, ora 17:31
butterfly #14
Foarte coresct, Pierro!
jane_air, nu te supara, poate nu m-ai inteles, eu am avut in vedere ca bdom-ul e un numar, o valoare, nu se calculeaza, dar cu ajutorul lui iti poti calcula media de intrare.
Cris_e, da, am cautat si eu si e ''7'' la medicina.
A răspuns pe 04.07.2011, ora 08:37
butterfly #15
Sorry, corect*
A răspuns pe 04.07.2011, ora 08:38
Cris_e #16
de acord)))
p.s spuneti-mi va rog cine stie cu ce MG e posibil sa fii admis la medicina....la buc,iasi de exemplu......cum a fost anii trecuti?
A răspuns pe 04.07.2011, ora 10:18
Pierro #17
Pentru Cris_e: la rubrica legislaţie caută admitere 2009-2010 şi vei vedea cu aproximaţie mediile de admitere :) De la an la an mediile se modifică, deci nu rămâne să crezi că vei fi admisă cu media pe care o ai şi să mizezi pe NOROC :) Baftă!
A răspuns pe 04.07.2011, ora 11:35
jane_air #18
Da, e 7, 5 e pt cei din balcani si diaspora.
A răspuns pe 04.07.2011, ora 14:39