CiKs
A întrebat pe 05.07.2011, la 07:42
Salut tuturor! Am si eu citeva intrebari :) Cererea de inscriere pentru a fi completata o primim de unde? Pachetul de documente necesar il dam la ambasada cind? Chiar daca intri la fara bursa, taxa o plateste statul roman? ce include taxa? Daca cunoasteti, ce perspective sunt la medicina? sunt locuri de munca dupa ce termini acesta facultate? mai sunt si bine platine?! :) Multumesc anticipat! SUCCESE celor ce isi doresc sa fie admisi!
Răspunsuri (8)
Pierro
#1
Cererea de înscriere o vei putea scoate la imprimantă când va apărea Metodologia de admitere (varianta oficială). În momentul de faţă nu se cunoaşte perioada în care va avea depunerea dosarelor. Dacă obţii un loc la FĂRĂ TAXĂ/FĂRĂ BURSĂ statul român îţi va plăti cheltuielile legate de studii (nu vei plăti "contractul") şi eventual cazarea în cămine, dar depinde de universitate, căci la unele universităţi, chiar şi cei admişi în regim FĂRĂ TAXĂ cu BURSĂ trebuie să achite pentru un loc în cămin.
A răspuns pe 05.07.2011, ora 09:58
Kamaz
#2
candidatii admisi la studii in Romania pe locuri cu bursa si fra bursa sunt asigurati TOTI cu locuri de cazare in camine
A răspuns pe 05.07.2011, ora 12:34
Josyna
#3
Kamaz....nu chiar toti:)
A răspuns pe 05.07.2011, ora 14:13
Pierro
#4
Conform Metodologiei ar trebui toţi, dar în realitate nu e chiar aşa.
A răspuns pe 05.07.2011, ora 15:38
CiKs
#5
va multumesc pentru raspunsuri :) deci asta ma interesa mai mult... pentru ca as fi vrut sa nu fiu in situatia asta> sa nu am camin :S.. ms Pierro
A răspuns pe 05.07.2011, ora 21:44
Pierro
#6
În cazul în care eşti admisă vei suna la universitate şi vei întreba care e situaţia cu căminul.
A răspuns pe 06.07.2011, ora 01:35
disha
#7
cererea o poti descarca de pe internet sau o primesti la intrarea in consulat gratis(sa nu o cumparati de la acei care o vor vinde fata consulatului). Pachetul de acte il dai la consulat atunci cand vor anunta sesiunea de admitere.Da, taxa o plateste statul roman. tu doar va trebiu sa ai banuti de cheltuiala de acasa. Daca esti la buget fara bursa asta inseamna ca statul roman iti achita taxa de scolarizare, caminul.in privinta locurilor de munca nu pot sa zic nimik sigur. succes
A răspuns pe 06.07.2011, ora 14:44
CiKs
#8
Multumesc mult! >:D<
A răspuns pe 06.07.2011, ora 14:58