VikaB
A întrebat pe 06.07.2011, la 17:58
Am auzit ca pentru a admite in Rominia la universitati,e nevoie sa am o anumita suma in cont,poate cineva sa-mi imi explice mai detaliat si cam care e suma minima?
Răspunsuri (8)
Pierro
#1
În cazul în care eşti admisă la loc FĂRĂ BURSĂ pentru aţi perfecta viza e nevoie să demonstrezi că ai în cont 500 de euro. Bani pe care-i depui la bancă şi poţi să-i retragi, chiar în aceeaşi zi.
A răspuns pe 06.07.2011, ora 18:42
VikaB
#2
Doar in cazul (fara bursa) e nevoie de avea in cont banii,sau se refera si la cel fara taxa si cu bursa?
A răspuns pe 06.07.2011, ora 19:04
Pierro
#3
Doar cei FĂRĂ BURSĂ şi cei care vor opta la studii cu TAXĂ!!!
A răspuns pe 06.07.2011, ora 19:55
VikaB
#4
Mersi mult de raspuns.
A răspuns pe 06.07.2011, ora 20:28
Pierro
#5
Pentru puţin! Baftă la admitere!!!
A răspuns pe 06.07.2011, ora 20:31
VikaB
#6
Mersi! ))
A răspuns pe 06.07.2011, ora 20:37
mallina
#7
Uite ce am gasit pe saitul ambasadei Ro la Chisinau:
"STUDII (D/SD)
Poate fi acordată, la cerere, străinilor care solicită intrarea pe teritoriul României în calitate de student sau care participă la un program de schimb de elevi, prezentând:
a) în cazul studenţilor:
1. dovada de acceptare la studii eliberată de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, din care să rezulte că va urma o formă de învăţământ de zi; (original+fotocopie)
2. dovada achitării taxei de studii pentru cel puţin un an de studii; (original+fotocopie)
3. dovada mijloacelor de întreţinere, în cuantum de cel puţin salariul minim net pe ţară lunar, pentru întreaga perioadă înscrisă în viză;
Adica dac se intra la taxa se cere dovada mijloacelor de intretinere de cel putin salariu minim..., pentru acordarea vizei sunt suficienti doar 500 eu pe card sau cum?
"STUDII (D/SD)
Poate fi acordată, la cerere, străinilor care solicită intrarea pe teritoriul României în calitate de student sau care participă la un program de schimb de elevi, prezentând:
a) în cazul studenţilor:
1. dovada de acceptare la studii eliberată de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului, din care să rezulte că va urma o formă de învăţământ de zi; (original+fotocopie)
2. dovada achitării taxei de studii pentru cel puţin un an de studii; (original+fotocopie)
3. dovada mijloacelor de întreţinere, în cuantum de cel puţin salariul minim net pe ţară lunar, pentru întreaga perioadă înscrisă în viză;
Adica dac se intra la taxa se cere dovada mijloacelor de intretinere de cel putin salariu minim..., pentru acordarea vizei sunt suficienti doar 500 eu pe card sau cum?
A răspuns pe 08.07.2011, ora 11:26
Pierro
#8
Da, e nevoie să dovedeşti că deţii 500 de euro. Deschizi un cont la bancă şi ceri extrasul de cont, având extrasul de cont mergi la Consulat şi depui actele. E o procedură mai mult formală.
A răspuns pe 08.07.2011, ora 12:46