mya
A întrebat pe 11.07.2011, la 10:47
Salutare!As vrea sa aplic la Facultatea Economie si relatii internationale,preferabil cursul in limba engleza.Deci am 2 intrebari...Prima:Am o medie la BAC cam mica -8,5 si o medie pe anii de liceu 9,5 exista vrio sansa sa fiu admisa cu bursa?Si daca da la ce universitati probabilitatea va fi mai mare?Si intrebarea a doua:Sunt sigura pe abilitatile mele de cunoastere a limbii engleze,insa,din cite stiu trebuie sa dau un test special,pentru competente lingvistice,dupa ce esti admis ,ce sa intimpla daca nu acumulez suficiente puncte?
Răspunsuri (5)
Kopernicus
#1
Daca ai facut liceul in Romania,probabilitatea este cam mica.Daca l-ai facut in Moldova,poti sa intri.Testul de limba este eliminatoriu,daca nu acumulezi minimul cerut,esti declarata respinsa.
A răspuns pe 11.07.2011, ora 12:54
mya
#2
Am terminat liceul in Moldova.
A răspuns pe 11.07.2011, ora 12:56
Kopernicus
#3
Pentru absolventii din Moldova cu liceul terminat in Romania se acorda foarte putine locuri,undeva maxim 2 pe facultate(asta in cazul cel mai bun),sau chiar 1 pe universitate.Universitatile si-au distribuit singure locurile anul asta,asa ca in orasele mari,centre universitare de renume,sa intri e cam greu.Te-as sfatui sa vezi mai intai locurile distribuite pentru noi(basarabeni)...
A răspuns pe 11.07.2011, ora 13:01
Kopernicus
#4
Atunci poti sa aplici fara nicio grija la Iasi la Cuza,la Cluj la Babes-Boliyai,la Brasov la Transilvania.In general procentajul cel mai mare la media de admitere se ia din media anilor de liceu...
A răspuns pe 11.07.2011, ora 13:04
mya
#5
Multumesc! :))))
A răspuns pe 11.07.2011, ora 13:34