EugeniuCarp
A întrebat pe 13.07.2011, la 12:04
Am cetatenia dubla, cu domiciliul in Romania. Pot depune actele ca basarabean? Ce tip de adeverinta medicala este necesara?
Răspunsuri (6)
americangirl
#1
da sigur ca poti depune actele ca basarabean,insa nu trb sa dai nici o kopie a pasaportului roman.....shi o adeveranta medicala obisnuita,,,numa aia de la medicina care doresc au nevoie de o adeveranta mai komplokata:))))bafta
A răspuns pe 13.07.2011, ora 12:27
Sandi
#2
daca era domiciliul in Moldova nu era problema
A răspuns pe 13.07.2011, ora 13:30
cepavick
#3
Nu vei putea! Poate că iniţial vei fi admis,dar pe urmă rişti să ai probleme mari. Poţi concura de rînd cu românii,acum,dar nuştiu dacă nu e o problemă că ai terminat liceul în RM..
A răspuns pe 13.07.2011, ora 14:18
NOMID
#4
Cei care au cetăţenie română vor fi lipsiţi de statutul "Bursier al statului Român" care se acordă doar cetăţenilor STRĂINI de etnie română.
Dacă ai căpătat cetăţenia română pe perioada studiilor, de exemplu după primul an de facultate, atunci statutul se păstrează, respectiv bursa şi celelalte privilegii.
Informaţia din metodologie. Citiţi oameni buni METODOLOGIA, nu vă leneviţi!
Dacă ai căpătat cetăţenia română pe perioada studiilor, de exemplu după primul an de facultate, atunci statutul se păstrează, respectiv bursa şi celelalte privilegii.
Informaţia din metodologie. Citiţi oameni buni METODOLOGIA, nu vă leneviţi!
A răspuns pe 13.07.2011, ora 14:53
Sandi
#5
Art. 224
Statul roman poate acorda anual burse pentru sprijinirea etnicilor romani din tari invecinate si a etnicilor romani cu domiciliul stabil in strainatate, care doresc sa studieze in cadrul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat din Romania.
NOMID,
in cazul in care la mine in pasaportul cel roman scrie ca sunt cetatea Roman cu domiciliu stabil in Republica Moldova vrei sa zici ca nu pot participa la concurs ?
Statul roman poate acorda anual burse pentru sprijinirea etnicilor romani din tari invecinate si a etnicilor romani cu domiciliul stabil in strainatate, care doresc sa studieze in cadrul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat din Romania.
NOMID,
in cazul in care la mine in pasaportul cel roman scrie ca sunt cetatea Roman cu domiciliu stabil in Republica Moldova vrei sa zici ca nu pot participa la concurs ?
A răspuns pe 13.07.2011, ora 15:17
cepavick
#6
Tu poţi Sandi..
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:40