hypn0zis
A întrebat pe 13.07.2011, la 15:31
Daca am cetatenie romana si am domiciliul stabil in Rep. Moldova (am pasaport, fara buletin), pot candida la un loc cu romanii? Poate cu noa lege a educatiei s-a schimbat ceva, ca pana acum, din auzite, nu se putea..
Răspunsuri (4)
Sandi
#1
citeste metodologia 2011-2012
Art. 224
Statul roman poate acorda anual burse pentru sprijinirea etnicilor romani din tari invecinate si a etnicilor romani cu domiciliul stabil in strainatate, care doresc sa studieze in cadrul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat din Romania.
Art. 224
Statul roman poate acorda anual burse pentru sprijinirea etnicilor romani din tari invecinate si a etnicilor romani cu domiciliul stabil in strainatate, care doresc sa studieze in cadrul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat din Romania.
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:08
hypn0zis
#2
am citit si...? nu scrie ca nu am voie si ca bursa ar fi singura posibilitate.. deci, care ar fi concluzia?
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:34
Sandi
#3
Concluzia e ca poti participa la concurs ! eu perosnal tot asa o sa depun dosarul cu copia pasaportului roman ! ca acel moldovenesc e trecuta data valabilitatii
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:47
Kamaz
#4
poti depune actele si la ambasada ca cetatean moldovean,nu e nici o problema
A răspuns pe 14.07.2011, ora 06:17