Sari la conținut

hypn0zis

A întrebat pe 13.07.2011, la 15:31

Daca am cetatenie romana si am domiciliul stabil in Rep. Moldova (am pasaport, fara buletin), pot candida la un loc cu romanii? Poate cu noa lege a educatiei s-a schimbat ceva, ca pana acum, din auzite, nu se putea..

Răspunsuri (4)

Sandi #1
citeste metodologia 2011-2012

Art. 224
Statul roman poate acorda anual burse pentru sprijinirea etnicilor romani din tari invecinate si a etnicilor romani cu domiciliul stabil in strainatate, care doresc sa studieze in cadrul unitatilor si institutiilor de invatamant de stat din Romania.
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:08
hypn0zis #2
am citit si...? nu scrie ca nu am voie si ca bursa ar fi singura posibilitate.. deci, care ar fi concluzia?
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:34
Sandi #3
Concluzia e ca poti participa la concurs ! eu perosnal tot asa o sa depun dosarul cu copia pasaportului roman ! ca acel moldovenesc e trecuta data valabilitatii
A răspuns pe 13.07.2011, ora 16:47
Kamaz #4
poti depune actele si la ambasada ca cetatean moldovean,nu e nici o problema
A răspuns pe 14.07.2011, ora 06:17