cristian03_30
A întrebat pe 19.07.2011, la 07:01
Salut. Am dubla cetatenie: Republica Moldova si Română(am paşaport şi buletin Românesc). Pot sa depun documentele la ambasada Română din R.M. pentru admitere la studii cu bursă în România? intru în concurs pe bază de medie cu basarabenii?
Răspunsuri (6)
cristian03_30
#1
am citi in metodologie si intru in categoria basarabenilor cu bacul din R.M., deci am posibilitatea de a depune ca basarabean? fac exceptie doar basarabenii care au BAC-ul romanesc...nu am vazut sa fie specificat ceva de cetatenie sau buletin in metodologie...ma ajutati putin? :) ms anticipat...
A răspuns pe 19.07.2011, ora 07:14
danilutza
#2
pai exact aceeasi problema si pentru mine... dar am citit inspre sfirsit la note (in metodologie ) si era scris ca pot fi numiti bursieri ai statului roman doar etnicii romani cu domiciiuliul stabil in strainatate si fara buletin/carte de identitate/resedinta romana..
nu stiu nici eu ce ma fac..
nu stiu nici eu ce ma fac..
A răspuns pe 19.07.2011, ora 07:21
kokolulu
#3
din cate stiu voi puteti doar sa dati direct la universitate odata cu romanii, adica in Romania. Dati exact ca si romanii pt ca aveti domiciliu in acolo.
A răspuns pe 19.07.2011, ora 20:18
cristian03_30
#4
nu am gasit asa ceva in metodologie)) scrie doar ca basarabenii cu BAC-ul care au absolvit liceul din Romania depun documentele direct la Universitate...dar noi cu BAC-ul din R.M. la ambasada...
A răspuns pe 20.07.2011, ora 05:41
cristian03_30
#5
danilutza:
Art.36 Statutul de bursier al statului român se acordă numai etnicilor români care nu deţin buletin de identitate românesc/carte de identitate românească și/sau domiciliu stabil România.
acest articol se afla la Capitolul V - ALTE DISPOZIȚII in cadrul SECŢIUNEA III
ŞCOLARIZAREA ÎN ROMÂNIA A CETĂȚENILOR DE ORIGINE ETNICĂ ROMÂNĂ DIN ALTE STATE ÎNVECINATE ŞI A ETNICILOR ROMÂNI CU DOMICILIUL STABIL ÎN STRĂINĂTATE, CU EXCEPȚIA CELOR DIN REPUBLICA MOLDOVA
cu exceptia celor din R.M :D
Art.36 Statutul de bursier al statului român se acordă numai etnicilor români care nu deţin buletin de identitate românesc/carte de identitate românească și/sau domiciliu stabil România.
acest articol se afla la Capitolul V - ALTE DISPOZIȚII in cadrul SECŢIUNEA III
ŞCOLARIZAREA ÎN ROMÂNIA A CETĂȚENILOR DE ORIGINE ETNICĂ ROMÂNĂ DIN ALTE STATE ÎNVECINATE ŞI A ETNICILOR ROMÂNI CU DOMICILIUL STABIL ÎN STRĂINĂTATE, CU EXCEPȚIA CELOR DIN REPUBLICA MOLDOVA
cu exceptia celor din R.M :D
A răspuns pe 20.07.2011, ora 05:44
danilutza
#6
cristian03_30:
sa dea Domnul sa fie adevarat :) pentru ca eu vreau foarte mult sa invat in Romania !!!
Succese!
sa dea Domnul sa fie adevarat :) pentru ca eu vreau foarte mult sa invat in Romania !!!
Succese!
A răspuns pe 20.07.2011, ora 16:23