elllennna
A întrebat pe 16.08.2011, la 17:47
daca am fost admisa la studii in romania la liceu si nu-mi convine orasul in care am fost repartizata, pot fi transferata in alt oras? daca da, care este procedura? sau pot sa particip in turul 2 de admitere ca sa-mi aleg alt oras? multumesc
Răspunsuri (8)
E-A
#1
Poti sa te transferi in alt oras dupa primul an de studiu si nici nu poti participa la al doilea tur, deoarece ai fost deja repartizata in primul.
A răspuns pe 16.08.2011, ora 18:06
elllennna
#2
multumesc.poti sa-mi spui si care este procedura de transfer?
A răspuns pe 16.08.2011, ora 18:32
E-A
#3
Dupa cate am inteles procedura nu e atat de simpla. Trebuie sa termini anul cu note bune dupa care te poti transfera cu ajutorul Inspectoratului scolar. Insa e mare bataie de cap, caci sunt multe nuante. Apropo nu ai frati sau surori care invata in orasul unde ai vrea si tu sa mergi ? pentru ca daca ai, tranferul e permis automat :)
A răspuns pe 16.08.2011, ora 18:52
elllennna
#4
eu de fapt intreb pentru sora prietenului meu, noi amandoi avem domiciliul in romania, deci o putem transfera in orasul nostru de resedinta, automat?chiar daca in acest oras nu s-au dat locuri la liceu?teoretic preconizam sa facem transferul in alt oras, dar daca zici ca avand pe cineva din familie in orasul respectiv transferul e mai usor, atunci ne schimbam obiectivul.
A răspuns pe 16.08.2011, ora 19:09
E-A
#5
Stiu sigur ca indiferent daca s-au dat sau nu locuri pentru liceu, daca fratele invata in orasul dat el poate sa o transfere inaintea anului scolar. Mai multe detalii nu stiu, insa cel mai bine contactati ambasada sau inspectoratul scolar pentru informatii. Succes :)
A răspuns pe 16.08.2011, ora 19:23
elllennna
#6
multumesc mult!
A răspuns pe 16.08.2011, ora 19:35
Pollynush
#7
Eu m-am transferat in alt oras si la alta specialitate acum,inainte de inceperea anukui scolar dar deja rezultatele finale au aparut,Trebuia sa te adresezi la Isj Iasi.
A răspuns pe 17.08.2011, ora 07:40
elllennna
#8
pai ce clasa esti tu?si de ce anume la iasi sa ma adresez?cumnata mea a intrat acu la studii liceale in ro, in jud.arges.daca vrei, te rog sa-mi zici si pasii transferului.mersi.
A răspuns pe 17.08.2011, ora 20:25