Sari la conținut

tanya92

A întrebat pe 17.08.2011, la 13:06

Buna! Am o intrebare pentru cei care deja studiaza in Romania: spuneti-mi va rog e posibil sa scrii cerere pentru a amina achitarea contractului in Moldova, si daca da cum ati facut-o? Multumesc!

Răspunsuri (18)

Irinuca #1
Da, e posibil, cel putin la USM :D Eu am scris o astfel de cerere anul trecut. Trebuie sa mergi in primul rand la biroul/cabinetul acela unde se achita contractul si intrebi cui trebuie de adresat cererea. Pe mine m-au trimis la decanul facultatii.

Un mic sfat: nu le spune ca motivul pentru care ceri amanarea achitarii contractului este faptul ca inca astepti rezultatele admiterii in Romania. Asta ii enerveaza la culme :D Spune-le ca mama/tata trebuie sa-ti trimita banii mai tarziu sau inventeaza tu unul.

Succes.
A răspuns pe 17.08.2011, ora 13:45
tanya92 #2
Multumesc tare mult Irinuca, dar model de cerere iti dau ei da?, ei iti explica cum trebuie sa scrii?
A răspuns pe 17.08.2011, ora 17:46
MikiB #3
Eu la fel azi am facut asa...decanul la USM este in concediu si m-am dus la prodecan, acolo am inventat ca fratelel trebuie sa-mi deie banii si el nu are acum....si nu a acceptat si gata....Nu mi-a mers:(....Succese voua, incercati!
A răspuns pe 17.08.2011, ora 18:24
Irinuca #4
tanya92, nu-ti dau niciun model de cerere. Scrii singurica. (Subsemnata "X Y", studenta inmatriculata la facultatea "Z", rog sa mi se accepte amanarea platii contractului timp de "N" zile).
Cam in asa gen,nu mai tin minte exact cum am scris.
A răspuns pe 17.08.2011, ora 20:12
tanya92 #5
ahha! multumesc irinuca, imi pare rau MikiB, deci tu nu ai reusit din cauza motivului? Eu miine merg sa incerc! Bafta tuturor!
A răspuns pe 17.08.2011, ora 20:59
butterfly #6
Dar cei cu bursa ce fac? Iau bursa pe septembrie sau nu? Sau primesti bursa numai daca finisezi luna? Da daca o iai si apoi iti iai actele, va trebui sa o returnez?
Multumesc anticipat p/u rs.
A răspuns pe 17.08.2011, ora 21:54
kkoletz #7
Salut!
Nu iesi bursa decat dupa 2 luni sau in cazul cel mai norocos peste o luna de la inceputul anului scolar. Bursa se pune pentru luna care a trecut, adica la inceputul lunii urmatoarea sau in data de 28-31 a lunii curente si asta depinde de facultatea la care esti. Asa ca daca esti la buget si vrei sa mergi in Romania va trebui sa inveti o luna in Moldova.
Multa Bafta!
A răspuns pe 17.08.2011, ora 22:11
E-A #8
Problema nu e in bursa. Dar iata spre exemplu e dat anuntul ca pe 25, 26 se iau cartile, pai face sa le ei pentru o luna ? Cred ca si ele costa si poate multisor daca e la medicina. cei din anii trecuti ce-ati facut ???
A răspuns pe 17.08.2011, ora 22:22
miha20 #9
La medicina cartile se dau gratis de la biblioteca...Si cred ca merita sa le iei, ca daca nu intri in RO, din ce inveti tot anul???...ca se da o tona de carti, utile si mai putin utile...
A răspuns pe 18.08.2011, ora 06:27
E-A #10
Clar, merci !!!
A răspuns pe 18.08.2011, ora 06:59
butterfly #11
kkoletz-Daca se acorda bursa la sfirsitul lunii curente (adica pentru septembrie la sf. lui septembrie), sau la incep. lunii urmatoare nu vad de ce sunt nevoita sa invatz o luna acolo, ideea asta nu am inteles-o. Invatz pina la anuntarea rezultatelor sau inca putin si gata, nu-i asa?
A răspuns pe 18.08.2011, ora 11:46
E-A #12
butterfly- da nimeni nici nu ne obliga sa invatam o luna aici, pur si simplu cred ca e mai bine daca incepem deja de aici sa cunoastem materia , nu crezi ? :)
A răspuns pe 18.08.2011, ora 13:02
kate #13
tanya92 ti-au acceptat cererea??? eu la fel am fost la prodecan si mi-a zis clar ca trebuie sa achit contractul ca mi se returneaza banii pina la ultimul banut cind imi voi lua documentele.
A răspuns pe 18.08.2011, ora 14:14
valiun4ik #14
Chiar si daca achiti la USM jumatate din contract, cand iti retragi actele, mergi si iti restituie si banii integral cei de la contabilitate. Asa a fost anul trecut.
A răspuns pe 18.08.2011, ora 14:15
butterfly #15
E-A, da e ok sa acumulam experienta, eu dar protestam putin la ceea ce mi-au scris mai sus, nu sunt obligata sa termin luna in MD.
A răspuns pe 18.08.2011, ora 18:04
tanya92 #16
kate, am fost azi la universitate si mi-au zis ca nu-i posibila aminarea definitiva a achitarii contractului ci doar in cazul cind nu ai un parinte sau alt motiv intemeiat la care prezinti si dovezi, in schimb mi s-a acordat achitarea a 30% din suma contractului, este necesar sa scrii o cerere in care indici motivul situatiei create, si se peremite doar atit, iar eu asa si am si facut!
A răspuns pe 18.08.2011, ora 18:58
kkoletz #17
butterfly o sa clarific exprimarea: Nu esti nevoita sa inveti o luna in Moldova, doar daca vrei sa iai bursa pentru luna septembrie va trebui sa inveti acea luna! Daca nu doresti sa iei bursa poti sa stai linistita acasa fara sa te stresezi si sa te ocupi cu documentele pentru viza (cu conditia ca ai fost admisa in Romania)! Am dat exemplu propriu ca am invatat doar 3 saptamani in Moldova ca vroiam sa vad ce si cum misca aici la Facultate dar nu ca ar fi obligatoriu!
Eu zic ca a fost distractiv :)
Succes!!!
A răspuns pe 18.08.2011, ora 22:34
butterfly #18
Merci de concretizare. Cred ca o sa rezolvam toate problemele.
A răspuns pe 19.08.2011, ora 07:25