Sari la conținut

catea_92

A întrebat pe 25.08.2011, la 05:35

Stie cineva total exact cate dosare au fost depuse pentru studii in Ro din Md anul acesta? ms.

Răspunsuri (27)

nitza17 #1
catea_92 sunt aproape 3000 de studenti care au depus dosarele!
A răspuns pe 25.08.2011, ora 05:47
catea_92 #2
si burse 5000????intzeleg corect?
A răspuns pe 25.08.2011, ora 05:57
sandi #3

In total, au fost depuse 3.162 de dosare pentru burse de studii preuniversitare si universitare, a anuntat Ambasada Romaniei la Chisinau.

Astfel, la Chisinau, 1.619 candidati si-au depus dosarele pentru studii de licenta si 315 pentru studii preuniversitare. La Balti, au fost depuse 650 de dosare pentru invatamantul universitar si alte 137 pentru cel preuniversitar. La Consulatul Romaniei de la Cahul, 345 de tineri si-au depus dosarele pentru burse universitare si 97 pentru studii preuniversitare.

Pentru anul 2010-2011, Romania pune la dispozitia absolventilor din Republica Moldova aproximativ 5.000 de burse de studii, cu aproape 3.000 mai mult decat se stabilise in protocolul initial.
A răspuns pe 25.08.2011, ora 06:29
sandi #4
off sorry asta anul trecut !
A răspuns pe 25.08.2011, ora 06:30
alina12 #5
2010-2011????da? pai noua ne trebuie 2o11-2012....
A răspuns pe 25.08.2011, ora 06:31
sandi #6
aaa nuu totul e corect
A răspuns pe 25.08.2011, ora 06:33
sandi #7
astea-s cifrele corecte !
A răspuns pe 25.08.2011, ora 06:34
sandi #8
Anul trecut, peste 4.000 de tineri din Republica Moldova s-au inscris pentru cele 5.000 de burse oferite de Romania.
A răspuns pe 25.08.2011, ora 06:35
alina12 #9
si daca sint asa demult burse inseamna ca ar trebuie toti sa intram la bursa si inca vor ramine locuri ?:))))))))))
A răspuns pe 25.08.2011, ora 07:11
Clara #10
alina12, nu gandesti bine:)
A răspuns pe 25.08.2011, ora 07:43
viorica1 #11
alina12..nu e chiar asa. faza e ca, din toti studentii admisi, nu pleaca toti acolo,chiar daca au si intrat la 'cu bursa'. deci, sunt multi, care doar ocupa locul. rau ca la admire in ro, nu se face ca aici..de ex, ti-ai retras doc, poate veni urm din lista in locul tau...acolo nu e posibil asa ceva.
A răspuns pe 25.08.2011, ora 07:47
E-A #12
Problema e ca oferta nu corespunde cu cerintele aplicantilor, astfel aproximativ 1/3 din solicitanti au optat pentru medicina, dar locuri sunt cu mult mai putine.Aceste burse suplimentare vor contine si ele un nr anumit de burse in domeniul sanatatii, dar nu suficient pentru a acoperi cererea. Si in pofida faptului ca in al doilea tur e posibil de schimbat domeniul fundamental, ma indoiesc ca multi o vor face, cel putin eu nu. De fapt, sper sa fiu admisa din prima, sa nu mai trec prin cosmarul asta al asteptarii :) Bafta la toti !!!
A răspuns pe 25.08.2011, ora 08:08
catea_92 #13
dar nu se stiu domeniile unde au fost marite locurile cu bursa?
A răspuns pe 25.08.2011, ora 13:41
catea_92 #14
...(E-A de unde ai informatia ca 1/3 au ales medicina? )
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:17
E-A #15
Voluntarii care au ajutat la depunerea dosarelor au confirmat faptul ca foarte multi au depus la medicina, aproape fiecare al 3 dosar era pentru domeniul sanatatii :)
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:30
catea_92 #16
sper sa fie mai putini la drept :DD ;)
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:32
milocik #17
catea eu tot sper cas mai putini..)) insa in fiecare an is multi la domeniul asta..si chiar eu am intrebat de voluntar si mia zis k prima e medicina..pe urma merge dreptu:) cu medii mari)
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:34
catea_92 #18
hi hi am impresia ca ma astepta turul II :DD sa speram ca sau dat mai multe locuri...shi pt medii mai mici :P
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:37
E-A #19
Eh fetelor va fi totul bine :) Important e ca vom vedea rezultatele inainte de 31 august ;)
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:39
maria.maria #20
anul acesta multi la drept, pentru ca erau si locuri mai multe.Dar ce medii aveti??
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:40
milocik #21
nu cred ca e mare diferenta ..de anul trecut in locuri la drept.. e cam tot asa.. si locuri nus mai multe.. dar iak daca vorbim despre medicina..asta da...anul acesta au marit f mult locurile..de asta si asas multi doritori
A răspuns pe 25.08.2011, ora 16:47
maria.maria #22
eu nu prea stiu ce a fost anul trecut,insa in comparatie cu alte domenii la drept sint mai multe locuri)
A răspuns pe 25.08.2011, ora 17:04
milocik #23
dap..pentru ca dreptul intotdeauna e suprasolicitat
A răspuns pe 25.08.2011, ora 17:13
maria.maria #24
eh..eu am depus la economie.sper sa fie mai putini,cu toate ca si acolo mare imbulzeala
A răspuns pe 25.08.2011, ora 17:16
mariancik.m #25
si eu la economie,asa sper si eu maria. da sincera sa fiu nu prea am incredere
A răspuns pe 25.08.2011, ora 17:39
catea_92 #26
Doamne cat stres...:(
A răspuns pe 25.08.2011, ora 17:57
milocik #27
da s deacord...emotiile is mari
A răspuns pe 25.08.2011, ora 18:02