milocik
A întrebat pe 31.08.2011, la 18:57
Am o intrebare,pot eu de ex sa-i fac cazier judiciar la o ruda apropiata fara prezenta ei? doar avind pasaportul?
Răspunsuri (9)
viorica1
#1
ai nevoie de copie la pasaport si procura, care iti permite sa ridici cazierul.
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:01
milocik
#2
fara procura nicidecum?
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:02
viorica1
#3
eu cand am facut unei rude cazier, am avut nevoie de copia la pasaport, pt a completa cererea cu datele celui care cere cazierul, si procura cu datele mele si ale pers in cauza, pt a putea depune cererea si de a ridica cazierul gata facut. mai vezi..poate altcineva stie altfel.
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:09
Cris_e
#4
eu am facut cazier mamei...fara prezenta ei doar cu pasaportul....pur si simplu am completat cererea pt ea
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:12
viorica1
#5
milocik..intrebi de cazier MD sau RO?
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:14
vilikan
#6
daca e vb de cazier Ro....il poti face prin cineva care se okupa de asa ceva....de exemplu eu am dat 20 de euro,60 de lei si o xerocopie la buletin. simplu si fara batai de cap !!!
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:42
milocik
#7
da! vreau sa fac cazier si mie si mamei mele,dar ea nu poate la moment sa mearga la chisinau ,deci? se poate doar cu pasaport si fara procura? si ce pasaport? strain? sau buletin?
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:45
E-A
#8
Acum, cu parere de rau, se poate de facut unei persoane cazier, fara prezenta ei, doar prin procura. Sunt sigura de aceasta pentru ca tatal meu a incercat sa-mi faca mie si i-au spus ca nu se poate, asa ca am mers eu sa-mi fac cazierul.
A răspuns pe 31.08.2011, ora 19:59
viorica1
#9
aa, pai daca pt cazier moldovenesc, ai nevoie de buletinul de identitate, nu de pasaport..poti sa incerci. aici cum se face cazierul, completezi o cerere cu datele personale(iti da un formular), te duci sa platesti, si pe urma, dupa ce ai chitanta o prezinti acolo la ghiseu, si iti da foita, sa vii dupa ora 4 sa-ti ridici cazierul. la ora anuntata, sta o tanti afara cu un sclit de caziere si citeste numele, cand il auzi pe al tau, strigi, si ti-l da. adica nu e ceva serios..de ex cum e cu cazierul in romania, ca trebuie sa-l ridici personal. Da e si normal ca dupa regulament, trebuie sa te prezinti personal, sau cu procura. deja hotarasti tu.
A răspuns pe 31.08.2011, ora 20:34