Sari la conținut

IonutS91

A întrebat pe 23.09.2011, la 22:48

Spuneti-mi va rog, (am fost admis la Iasi), pot sa circul cu ,,mic trafic" sau trebuie numai decit viza?

Răspunsuri (12)

butterfly #1
Da, poti circula, dar iti vei face si viza cu timpul, ca sa poti pe baza ei sa-ti faci permis de sedere acolo.
A răspuns pe 24.09.2011, ora 06:34
IonutS91 #2
dar cind voi pleca in iasi sa depun documentele in original, nu va trebui sa prezint nici o viza? sau la camin?
A răspuns pe 24.09.2011, ora 06:43
butterfly #3
Nu. Viza e pentru a trece hotarele, nu pentru altceva, si, deja pe baza ei iti vei face permis de sedere.
A răspuns pe 24.09.2011, ora 06:47
IonutS91 #4
da e obligatoriu sa-mi fac permisul cela de sedere?
A răspuns pe 24.09.2011, ora 06:48
butterfly #5
Daca o sa inveti tot timpul in Iasi, si nu o sa vrei sa mai calatoresti prin Romania poti sa nun ti-l faci, daca insa o sa vrei sa treci raza ceea de 30+20 km, atunci va trebui sa ai viza sau permis. Da cu permisul va fi mai simplu, de ce sa nu ti-l faci?
A răspuns pe 24.09.2011, ora 06:56
IonutS91 #6
pe parcurs o sa mil fac, mai spune-mi te rog pina pe ce data trebue sa plec sa depun documentele in original?
A răspuns pe 24.09.2011, ora 06:58
butterfly #7
Uite, asta nu o stiu. Aici depinde de universitate. Dar, in general, trebuie sa le depui pina pe 1 octobrie. Cred ca daca ai permis de mic trafic asta nu va fi o probleme pt tine, nu?
A răspuns pe 24.09.2011, ora 07:00
IonutS91 #8
eu invat la UTM, si mai intii trebue sa-mi le iau documentele de acolo!!! da cererea p/u camin tot in ziua in care depun dokumentele o voi scrie?
A răspuns pe 24.09.2011, ora 07:06
butterfly #9
Pai tu o sa reusesti, ia-ti actele de la UTM, si apoi pleaca in Ro, pina pe 1 oct o sa reusesti sa fii acolo, si cererea pt camin sa scrii. In Iasi stiu ca cazarea e pe 28-29 septembrie, e de dorit sa fii acolo, dar daca vei intirzia nu vei avea probleme, ca camera in camin iti e asigurata.
A răspuns pe 24.09.2011, ora 07:11
IonutS91 #10
ok, ms pentru informatii !!!
A răspuns pe 24.09.2011, ora 07:18
attila #11
pentru cei care au intrat la pitesti la studii ash au intrebari va dau ID meu de skype: spinualex1
A răspuns pe 24.09.2011, ora 08:16
Dannik #12
Am fost ieri la Iasi, si daca nu ma gresesc Ionuts esti admis la Asachi in Iasi da? am intrebat de micul trafic la secretariat si eu au zis ca la cazare in camin o sa trebuiasca viza, dar nu stiu cat e asta de corect... Eu cred ca tot o sa circul cu micul trafic de frontiera
A răspuns pe 24.09.2011, ora 09:29