vladik
A întrebat pe 26.09.2011, la 08:42
salut la toti
daca am intrat in turul 2 cum pot sa primesc viza ce trebue sa fac ? ajutatima va rog????
daca am intrat in turul 2 cum pot sa primesc viza ce trebue sa fac ? ajutatima va rog????
Răspunsuri (23)
E-A
#1
Pentru studenţi:
- formular de viză tip D ( www.chisinau.mae.ro )
- paşaport valabil (original şi copie)
- 2 fotografii color recente
- Copia listei aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei. Lista studenti elevi admisi
- Certificat de naştere (original şi copie)
- Cazier judiciar (original şi copie)
- Asigurare medicală de călătorie pentru 90 de zile (original şi copie)
- În cazul studenţilor admişi fără bursă: dovada mijloacelor de întreţinere sub forma unui extras de cont pe numele solicitantului de viză din care să rezulte faptul că acesta deţine în cont suma minimă de 500 euro
- formular de viză tip D ( www.chisinau.mae.ro )
- paşaport valabil (original şi copie)
- 2 fotografii color recente
- Copia listei aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei. Lista studenti elevi admisi
- Certificat de naştere (original şi copie)
- Cazier judiciar (original şi copie)
- Asigurare medicală de călătorie pentru 90 de zile (original şi copie)
- În cazul studenţilor admişi fără bursă: dovada mijloacelor de întreţinere sub forma unui extras de cont pe numele solicitantului de viză din care să rezulte faptul că acesta deţine în cont suma minimă de 500 euro
A răspuns pe 26.09.2011, ora 08:48
vladik
#2
da lista optimizata cin a sa fie online? spunemi te rog?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:14
E-A
#3
ai in vedere : Copia listei aprobate prin Ordin al Ministrului Educaţiei. Lista studenti elevi admisi ???
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:19
vladik
#4
da
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:23
sandi
#5
da in genere cine stie cind o sa fie trimise liste la universitati cu studentii admisi ?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:24
E-A
#6
uite, trebuie sa scoti la printer foaia unde figureaza numele tau pe lista si gata :)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:26
vladik
#7
acum este lista provizorie dar cea optimizata cind o sa fie?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:27
E-A
#8
Sandi-auzeam ca in anul trecut le trimeteau pe la jumatea lui octombrie ceva de genul. Tu trebuie sa fii scolo in perioada de cazare, ei singuri se vor clarifica ;)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:27
E-A
#9
nu se stie cand. Pentru viza tie iti trebuie ea din provizorie :)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:29
sandi
#10
merci ;)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:31
vladik
#11
dara pot si cu lista provizorie sami faca viza da?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:35
E-A
#12
da, toti facem cu lista provizorie viza :)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:37
vladik
#13
ok mersi mult:)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:44
vladik
#14
da la ambasada de la ce ora pina la ce ora poti sa depui documentele pentru viza?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:45
vladik
#15
da formular de tip d ce este asta
?
?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:48
E-A
#16
ambasada primeste studentii de la 10:00-12:00. Poate si cu jumate de ora mai devreme, cel putin asa a fost in cazul meu.
http://chisinau.mae.ro/upload/docs/110064_84400_Formular%20viza%20tip%20D.pdf- asta e formularul. Poti sa-l scoti si sa-l completezi de acasa, dar pot sa til dea si acolo pe loc. Succes !!!
http://chisinau.mae.ro/upload/docs/110064_84400_Formular%20viza%20tip%20D.pdf- asta e formularul. Poti sa-l scoti si sa-l completezi de acasa, dar pot sa til dea si acolo pe loc. Succes !!!
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:51
vladik
#17
ms
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:52
E-A
#18
cu placere :)
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:56
vladik
#19
da certificatul de cazier juridiciar unde se face
?
?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 09:58
E-A
#20
str. Iacob Hancu 3A, azi daca depui poti pana la 16:00 si il iei maine tot la 16:00. Daca depui maine de dimineata pana la pranz, tot il iei maine la 16:00.
A răspuns pe 26.09.2011, ora 10:01
vladik
#21
da undei strada asta
si ce se afla acolo?
si ce se afla acolo?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 10:07
vladik
#22
si numai acolo se face acest certificat?
A răspuns pe 26.09.2011, ora 10:19
E-A
#23
hmm se mai face si in raioane dar dureaza o saptamana, in Chisinau doar aici.
Ufff cum sa-i explic mai bine :D M-am coborat pe Puskin pana la intersectie cu Columna si am luat-o in dreapta spre strada Alecsandri. La intersectie cu strada George Cosbuc am luat-o in vale. Acolo deja cred ca vei observa unde trebuie de mers :)) Bafta !
Ufff cum sa-i explic mai bine :D M-am coborat pe Puskin pana la intersectie cu Columna si am luat-o in dreapta spre strada Alecsandri. La intersectie cu strada George Cosbuc am luat-o in vale. Acolo deja cred ca vei observa unde trebuie de mers :)) Bafta !
A răspuns pe 26.09.2011, ora 10:29