În cadrul unei şedinţe de lucru de la Guvern, premierul Tarlev a dispus aprobarea componenţei unei comisii pentru "desfăşurarea activităţilor consacrate anului tineretului".
Şeful Executivului a evidenţiat importanţa includerii în componenţa Comisiei Naţionale a reprezentanţilor tineretului, organizaţiilor neguvernamentale de tineret, centrelor raionale de tineret, a partenerilor sociali. Totodată, Tarlev a subliniat "necesitatea asigurării unei conlucrări strînse între administraţia publică centrală, locală, societatea civilă şi partenerii de dezvoltare în vederea realizării obiectivelor propuse de creare a unor oportunităţi sporite de dezvoltare a tineretului". În acest context, Prim-ministrul a optat pentru asigurarea tinerilor cu spaţii locative accesibile.