Potrivit lui Todercan, lansarea şi funcţionarea acestui post a costat foarte puţin, deoarece timp de un an numărul angajaţilor a crescut până la 12 persoane. "Salariile angajaţilor sunt foarte mici. Cele mai multe resurse, circa 90 mii euro, au fost utilizate pentru achitarea serviciilor de retransmisie prin satelit. Finanţarea de la buget a acestui post se doreşte pentru extinderea ariei de acoperire, a volumului de emisie, implementarea noilor proiecte, majorarea capacităţii tehnice şi consolidarea resurselor de creaţie. Deşi profiturile "Teleradio-Moldova" au crescut anul trecut până la 16 mln lei, un buget de 51 mln lei, unde numai pentru plata salariilor se alocă 27 mln lei, este foarte puţin pentru a înnoi dotările tehnice şi pentru a îmbunătăţi calitatea programelor realizate", a mai spus Todercan.