Preşedintele Partidului National-Liberal (PNL) de la Chişinău, Vitalia Pavlicenco, a declarat, în cadrul unui interviu acordat portalului rusesc Regnum, că rusofobia în Moldova este o consecinţă a rusificării basarabenilor.
"Moldovenii/românii, ca şi celelalte comunităţi etnice în perioada sovietică, au fost expuşi procesului de rusificare. De acolo şi se trag tensiunile interetnice, legate de implicarea brutală a ruşilor în soarta populaţiei băştinaşe", a mai spus Pavlicenco.