Potrivit agenţiei Novâi Reghion o astfel de decizie a fost luată de către Guvernul de la Kiev. Cabinetul de miniştri a decis să modifice regulile de trecere a frontierei de stat. Astfel, ştampila va fi aplicată cetăţenilor ucraineni, la intrarea şi ieşirea de pe teritoriul ţării numai la dorinţa acestora.
Executivul de la Kiev şi-a motivat decizia prin faptul că oamenii sunt nevoiţi să-şi schimbe deseori paşaportul internaţional pentru că vameşii nu mai au spaţiu pentru ştampile.