"Demersurile demarate de România în cadrul Politicii europene de vecinătate vor urmări consolidarea direcţiei europene a Republicii Moldova, dar şi a celorlalte state din Balcanii de Vest. De asemenea, este de aşteptat ca la urmatoarea reuniune a miniştrilor de externe din UE să fie luata decizia ca Republica Moldova să treacă la un stadiu superior de cooperare cu UE. Tootdată, România şi-ar dori semnarea unui Acord de Stabilizare şi Asociere între UE şi R. Moldova, după modelul Balcanilor de Vest, ceea ce ar fi un semn concret al progreselor pe care ţara vecină le face pe calea aderării spre UE.", a mai spus Comănescu.