Traian Basescu a abordat problema conflicutului din Transnistria si a declarat ca doreste ca Romania sa faca parte din statele care negociaza acesta problema, anunţă Hotnews. "Cred ca trebuie schimbat formatul de negociere 5+2 in privinta conflictului din Transnistria. Ar trebui un format in care sa fie implicata Romania, Republica Moldova, Transnistria, Ucraina sau Federaţia Rusa. Sunt convins ca participarea Romaniei la discutiile privind transnistria ar dinamiza gasirea unei solutii".
"Romania sustine accelerarea proceselor de apropiere de UE si includerea Moldovei in pachetul Balcanilor de Vest. Ucraina este o tara mare si vor trece ani buni pana va indeplinii conditiile sa inceapa un proces de aderare la UE. Moldova vrea sa intre in UE, am discutat cu presedintele Voronin de curand. Ucraina o sustinem decent si cu toata forta. Pe Moldova o sustinem si cu sufletul", a mai aduagat seful statului român, citat de Hotnews.