El menţionat că seminarul va avea un format restrâns, însă toate părţile implicate în reglementarea transnistreană ar dori să-l transforme într-o reuniune în format 5+2.
Victor Krijanovski a spus că în cadrul seminarului se vor întâlni reprezentanţii Moldovei, Transnistriei, Ucrainei, Rusiei precum şi ai SUA şi OSCE. Această întrevedere urmează să fi o continuare a întrevederii dintre părţi, ce a avut loc la 18 octombrie curent, la Londra.
Reprezentantul special a mai comunicat că în cadrul seminarului vor fi adoptate documente ce ţin de reluarea activităţii grupurilor de lucru privind reglementarea conflicului transnistrean.