"Republica Moldova se afla in stare de razboi. Acest razboi este cu caracter non-militar. Noi ne aflam in razboi geopolitic cu Federatia Rusa", a declarat Rosca. Politicianul moldovean a catalogat atitudinea Rusiei drept una "impeÂrialista si agreÂsiva"fata de tarile din spatiul ex-sovietic. Intrebat despre relaÂtiile dintre Romania si Repulica Moldova, oficialul moldovean a vorbit despre acest lucru in terÂmeni de "relatie fraÂteasca"si a criticat clasa politica de la BucuÂresti care, in opinia sa, ar trebui sa se arate mai desÂchisa unui dialog cu Chisinaul. "Sunt doi prieteni, dintre care unul se afla in dificultate. Cel care vrea sa-l ajute, ce trebuie sa spuna?"Frate, esti in dificulÂtate?". PriÂmul raspuns este: "Da!". "Vrei sa te ajut"? "Da!". "Atunci spuÂne-mi te rog cum ai vrea sa te ajut?"- ar trebui sa fie raspunsul firesc. Iata, aceasta a treia intreÂbare trebuie sa si-o formuleze liderii politici de la Bucuresti si sa se intrebe daca intotdeauna si foarte bine stiu cum sa ajute RepuÂblica Moldova. Poate ca ar trebui sa intrebe anumiti prieteni, daca au prieteni la Chisinau", a conÂtinuat politiciaÂnul de la ChisiÂnau.
In opinia sa este "foarte bine ca la Bucuresti s-a decis de mai mult timp sa se inceteze cu schimÂbul de replici si note critice cu ChisiÂnaul.""Daca Chisinaul comite de multe ori excese de limbaj, invinuiri nedrepte si comunicate care deranjeaza, socheaza, supaÂra, nu trebuie sa existe nici un fel de reactie, pentru ca noi sunÂtem fratele ratacit", spune RosÂca, pledand pentru consolidaÂrea raporturilor dintre Romania si Republica Moldova.