"De când a fost instituit aparatul de lucru al preşedintelui Consiliului municipal Chişinău, înregistrarea corespondenţei se face aparte de cea de bază a Primăriei. Ulterior, corespondenţa este transmisă selectiv pentru executare aparatului Primăriei. Abia azi am primit o petiţie din partea Guvernului care prevede executarea hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului (CEDO), deşi această scrisoare a fost înregistrată la aparatul CMC în luna octombrie", a declarat Diana Gurschi.
Potrivit sursei citate, acest lucru nu este unul normal, luând în considerare faptul că pentru neexecutarea, de către CMC a hotărârilor CEDO, a fost aplicat sechestru pe conturile Primăriei.
Primarul capitalei, Dorin Chirtoacă, a spus că "dublarea activităţii executivului este o problemă politică cunoscută. Va trebui să intrăm în posesia informaţiilor, chiar dacă sunt trimise altor destinatari", a precizat edilul.
În altă ordine de idei, acesta a mai spus că au fost constatate mai multe situaţii când proiectele de decizii pregătite de subdiviziunile Primăriei aveau un conţinut, pentru ca ulterior, în cadrul comisiilor de profil ale CMC , unele părţi ale documentelor să fie înlocuite şi să fie modificate. "Asta se numeşte fals", a declarat Chirtoacă.
Astfel, toţi funcţionarii cei care pregătesc proiectele de decizie vor aplica ştampila şi semnătura lor pe verso , "ca să nu se întâmple că în realitate este propus un termen legal, iar ulterior să fie stabilite alte termene ilegale", a precizat primarul capitalei.