Sari la conținut
Europa are iar gaz rusesc
Politică Adrian Deoanca, Cotidianul cotidianul.ro
După două săptămâni de aşteptat în frig, centralele româneşti se vor hrăni din nou cu gaze naturale ruseşti.

Potrivit reprezentanţilor Transgaz Ro­mânia, prima dintre cele trei staţii de tranzit de la Isaccea, cea pentru Bul­garia, a început să primească gaze marţi după-amiază, iar staţiile pentru Turcia şi România urmau să fie alimentate până marţi seara. Slovacia şi Ungaria au fost primele ţări europene în care a ajuns marţi ga­zul rusesc, al cărui tranzit prin Ucrai­na a fost reluat după înţelegerea pa­rafată luni între liderii Gazprom şi Naftogaz.

Operatorii conductelor au afir­mat însă că, în alte părţi ale Eu­ro­pei unde sis­ta­rea a forţat unele ţări să ra­ţionalizeze consumul în plină iarnă, ga­zul urma să ajungă de-abia miercuri.

Deşi criza ga­zelor s-a încheiat, Uni­u­nea Eu­ro­pea­nă s-a făcut foc pe Rusia şi Ucrai­na. Preşedintele Comisiei Eu­ro­pene, José Barroso, s-a declarat deza­măgit de atitudinea liderilor celor două ţări. Barosso a precizat că UE era pe punctul de a "întreprinde acţiuni juridice". Sub supravegherea premierului rus Vladimir Putin şi a Iuliei Timoşenko, prim-ministrul ucrainean, companiile de stat ale celor două ţări au semnat un acord pe 10 ani privind li­vra­rea de gaz şi tranzitul prin Ucraina.

În pri­mul trimestru din 2009, Kievul va achita 360 de dolari pe mia de metri cubi, un preţ dublu faţă de 2008, ceea ce va pune economia ţării în dificulta­te. Timoşenko declarase luni că se aşÂ­teap­tă la un preţ mediu cuprins între 230 şi 250 de dolari în 2009. Rusia a întrerupt furnizarea de gaz către Europa pe 6 ianuarie, acuzând Ucraina că fură din resursele destinate UE. Gazul pentru Ucraina fusese sistat încă din prima zi a anului întrucât cele două părţi nu au reuşit să ajungă la un acord.