Potrivit reprezentanţilor Transgaz RoÂmânia, prima dintre cele trei staţii de tranzit de la Isaccea, cea pentru BulÂgaria, a început să primească gaze marţi după-amiază, iar staţiile pentru Turcia şi România urmau să fie alimentate până marţi seara. Slovacia şi Ungaria au fost primele ţări europene în care a ajuns marţi gaÂzul rusesc, al cărui tranzit prin UcraiÂna a fost reluat după înţelegerea paÂrafată luni între liderii Gazprom şi Naftogaz.
Operatorii conductelor au afirÂmat însă că, în alte părţi ale EuÂroÂpei unde sisÂtaÂrea a forţat unele ţări să raÂţionalizeze consumul în plină iarnă, gaÂzul urma să ajungă de-abia miercuri.
Deşi criza gaÂzelor s-a încheiat, UniÂuÂnea EuÂroÂpeaÂnă s-a făcut foc pe Rusia şi UcraiÂna. Preşedintele Comisiei EuÂroÂpene, José Barroso, s-a declarat dezaÂmăgit de atitudinea liderilor celor două ţări. Barosso a precizat că UE era pe punctul de a "întreprinde acţiuni juridice". Sub supravegherea premierului rus Vladimir Putin şi a Iuliei Timoşenko, prim-ministrul ucrainean, companiile de stat ale celor două ţări au semnat un acord pe 10 ani privind liÂvraÂrea de gaz şi tranzitul prin Ucraina.
În priÂmul trimestru din 2009, Kievul va achita 360 de dolari pe mia de metri cubi, un preţ dublu faţă de 2008, ceea ce va pune economia ţării în dificultaÂte. Timoşenko declarase luni că se aşÂteapÂtă la un preţ mediu cuprins între 230 şi 250 de dolari în 2009. Rusia a întrerupt furnizarea de gaz către Europa pe 6 ianuarie, acuzând Ucraina că fură din resursele destinate UE. Gazul pentru Ucraina fusese sistat încă din prima zi a anului întrucât cele două părţi nu au reuşit să ajungă la un acord.