Solicitat de UNIMEDIA să prezinte priorităţile de activitate, Eugen Tomac a declarat că "abia a fost semnată decizia" şi că nu a "preluat oficial mandatul". "E prematur să prezint lista priorităţilor, deoarece încă nu există un calendar de activităţi, dar pot spune că prioritatea numărul unu în activitatea mea va fi consolidarea şi dinamizarea relaţiei dintre românii de pretutindeni şi România".
Noul consilier de stat a mai precizat că, "în scurt timp", vom cunoaşte priorităţile de activitate.
Aminim că Eugen Tomac a fost candidat din partea PD-L la alegerile parlamentare din toamnă, într-un colegiu uninominal din diaspora. El a obţinut cele mai multe voturi din colegiul 2 (statele europene non-UE, ţările CSI şi Asia), respectiv 44,59%, dar a pierdut mandatul în urma redistribuirii. Tomac a fost consilier pentru relaţia cu românii de pretutindeni la Cotroceni, mai precizează NewsIn.
Noul secretar de stat s-a născut în Basarabia şi este doctorand al Facultăţii de Istorie, Universitatea din Bucureşti, mai precizează sursa citată.