Victor Krîjanovski a spus că grupul menţionat va fi condus de primul adjunct al secretarului Consiliului securităţii naţionale şi apărării din Ucraina Stepan Gavriş. La 17 martie va avea loc prima şedinţa a acestui grup.
Potrivit diplomatului ucrainean, crearea grupului interdepartamental menţionat este o demonstraţie a nivelului de seriozitate al Ucrainei în participarea la procesul de negocieri dintre Transnistria şi Moldova. Victor Krîjanovski a spus că grupul menţionat va elabora o linie mai clară a statului ucrainean faţă de Transnistria.
Diplomatul a explicat că în prezent, toate problemele ce ţin de relaţiile bilaterale, cât şi a reglementării transnistrene sunt ditribuite pe departamente, ce aceea crearea grupului interdepartamental va facilita activitatea organelor administrative ale Ucrainei.
Victor Krîjanovski şi-a exprimat încrederea că, indiferent cine va fi viitorul ministru de externe al Ucrainei, se va păstra continuitatea participării Ucrainei la procesul de reglementare a conflictului transnistrean.