«Ideea parteneriatului Estic era destul de vagă pentru UE până în ziua de 5 aprilie. În acea zi au avut loc alegferi în Moldova şi după aceasta poliţia din capitala Moldovei Chişinău a început să bată persoanele care au protestat împotrvia fraudelor electorale», transmite ziarul electronic Australia.to, citându-l pe Krzysztof Bobinski. Acesta afirmă că acum statele din Estul Europei au nevoie mai mult ca oricând de atenţia UE.Parteneriatul estic urmează să fie lansat oficial la 7 mai, în cadrul summitului de la Praga, la care sunt invitate 6 state est-europene: Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova şi Ucraina.
Bruxellesul a prevăzut suma de 600 milioane euro, care urmează să fie investite în cadrul activităţilor parteneriatului pe durata anilor 2010-2013.
Proiectele lansate din acest buget vor fi menite să încvurajeze reformele şi să asigure funcţionarea stabilă a democraţiei.