Cozi interminabile, nervi şi umilinţă la Poşta Centrală din Chişinău. Oamenii spun că pentru a trimite scrisori recomandate cu cereri de redobândire a cetăţeniei trebuie să stea în rând ore în şir, unii chiar zile. Potrivit lor, angajaţii de la poştă în loc să degajeze cozile, blochează accesul la ghişee.
În timp ce oamenii sunt gata să îndure oboseală, nervi şi chiar umilinţă din partea structurilor de stat pentru a redobândi cetăţenia românească, preşedintele în exerciţiu, Vladimir Voronin spune că umilinţă pentru el înseamnă ca Republica Moldova să intre în Europa prin România.