Sari la conținut
E oficial: Marian Lupu părăsește Partidul Comuniștilor
Politică UNIMEDIA www.unimedia.md
Interesul național nu poate fi monopolizat de un singur partid și folosit ca instrument de manipulare, divizând societatea în ”patrioți” și ”trădători”. Anume asta s-a încercat după 7 aprilie, a declarat Marian Lupu înaintea de ședința Parlamentului, anunțându-și retragerea din cadrul PCRM.

"Cum poți să acuzi partidele de lovitură de stat și apoi le adresezi oferta de a participa la guvernare? Genezele crizei politice sunt aici, în Moldova, și nu în exterior”, a mai declarat Marian Lupu.

“Nu doresc să fiu parte nici a uneia dintre părțile beligerante, care riscă să devină redicale și ridicole. Nu doresc să contribui la sporirea tensiunilor negative în societate”, a mai declarat Marian Lupu. Fostul președinte al Parlamentului a mai precizat că nu va înceta să fie parte a procesului politic din Republica Moldova.

Mihai Ghimpu, Serafim Urechean și Vlad Filat au salutat retragerea lui Marian Lupu din cadrul PCRM. El știe ce s-a întâmplat după 7 aprilie, a declarat Vlad Filat. Mihai Ghimpu a declarat că nu-l primește pe Lupu în PL, dar că, probabil, acesta va fi liderul polului social-democrat, care ar putea face coaliție cu PCRM după alegeri.