Deocamdată nu s-a anunţat unde va activa Vitalie Iurcu, dar nici cine este noul director la ANRE.
Tot luni, Cabinetul de Miniştri a numit-o pe Natalia Gherman în funcţia de ministru adjunct al Afacerilor Externe şi Integrării Europene. Anterior, Natalia Gherman a fost ambasadorul Republicii Moldova în Suedia, Norvegia şi Finlanda.
Printr-o altă decizie, Executivul l-a disponibilizat pe consilierul viceprim-ministrului Alexandru Gâscă, „conform cererii depuse".