Sari la conținut
Întreprinderile transnistrene suferă tot mai mult de criză
Economie Businessexpert www.unimedia.md
Exportul realizat de companiile din stânga Nistrului, care au înregistrare oficială la Chişinău, scade tot mai puternic de la o lună la alta: în jumătate de an, livrările externe s-au redus cu 65%, după ce în cinci luni descreşterea se situa la mai puţin de 60%.

Potrivit datelor Ministerului Reintegrării, în primul semestru 2009, exportul din regiunea transnistreană declarat Serviciului Vamal al RM a constituit 153,7 mil USD, reprezentând doar jumătate din exporturile realizate în perioada similară a anului 2005, pe care administraţia din regiune î-l consideră ca unul din cei mai favorabili ani pentru economie.

Exportul s-a redus pe toate categoriile de mărfuri, cu excepţia energiei electrice şi producţiei agricole. În jumătate de an, ce-a mai mare reducere, cu 79,2%, s-a stabilit la exportul producţiei metalurgice, exportul producţiei din industria prelucrătoare de maşini şi electrotehnice s-a micşorat - cu 66%, producţiei alcoolice - cu 50%, producţiei din industria uşoară - cu 21,5%.

În şase luni livrările în Uniunea Europeană au constituit 57,3% din volumul total al exportului, iar în ţările CSI s-a exportat doar 26,2% din total.

Totodată, în primul semestru 2009, volumul importului producţiei în regiunea transnistreană, declarat Serviciului Vamal a constituit 39,1 mil USD şi s-a micşorat cu 42% în comparaţie cu perioada similară a anului 2008. La importul mărfurilor cea mai mare cotă revine ţărilor Uniunii Europene (82,5%).

La 1 iulie 2009 la Camera Înregistrării de Stat erau luaţi la evidenţă 559 agenţi economici din stânga Nistrului, inclusiv la evidenţă provizorie - 373 şi permanent - 186 agenţi economici.