« Demararea negocierilor cu Uniunea Europeană privind un acord de asociere, un acord care ar trebui să vină în schimbul existentului acord de parteneriat şi cooperare, unul depăşit, ne interesează foarte mult. Cu referinţă la relaţiile cu statele vecine, este absolut necesar să fie abolit cât mai rapid posibil regimul de vize pentru cetăţenii români la intrarea în Republica Moldova şi revenirea la o normă generală, care a fost stabilită prin lege. Este un privilegiu de care poate şi trebuie să beneficieze toţi cetăţenii tuturor statelor membre ale Uniunii Europene. Dincolo de acest fapt, semnarea Convenţiei privind micul trafic la frontieră. »