Basarabeni.ro aminteşte că OSB Bucureşti, OSB Timişoara, ATB Iaşi şi Clubul SBB Galaţi, cunoscute ca fiind cele mai reprezentative şi de tradiţie organizaţii de profil din ţară, apărătoare ale drepturilor românilor-basarabeni şi promotoare ale valorilor spirituale româneşti printre rândurile studenților basarabeni, au făcut un apel către Statul Român (Preşedinţie, Guvern, MECI şi MAE-DRRP) în vederea măririi numărului de burse acordate pentru tinerii români din Republica Moldova.
În urma informaţiilor primite de la Direcţia Generală Relaţii Internaţionale şi Afaceri Europene din cadrul MECI ca urmare a demersului făcut de Organizaţiile Studenţilor Basarabeni din România, la cele 700 de burse iniţial aprobate pentru tinerii basarabeni au mai fost adăugate circa 200.
Vlad Durnea, vicepreşedintele OSB Bucureşti, prezent la şoala de vară a mulţumit Preşedintelui Băsescu pentru că indiferent de relaţiile diplomatice dintre Bucureşti şi Chişinău, România continuă să sprijine venirea tinerilor basarabeni la studii în România.


