Organizaţiile Studenţilor Basarabeni mulţumesc în primul rând Preşedintelui României, domnului Traian Băsescu, deoarece a fost prima persoană, care în cadrul şcolii de vară pentru românii de pretutindeni, patronată de Administraţia Prezidenţială “ARC 2009”, a răspuns solicitării noastre şi ne-a asigurat că avem tot sprijinul Administraţiei Prezidenţiale.
De asemenea ţinem să aducem sincere mulţumiri Departamentului Pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni, şi în special domnului Secretar de Stat, Eugen Tomac, care a venit cu iniţiativa legislativă către Guvernul României.
Mulţumim Ministerului Educaţiei Cercetării şi Inovaţiei, Doamnei Ministru Ecaterina Andronescu, Domnului Consilier Prezidenţial Alexandru Gheorghe Gussi, Comisiei pentru Invăţamânt din Senatul şi din Parlamentul României, Guvernului României, Domnului Senator Viorel Badea şi Domnului deputat Tudor Panţiru, dar şi tuturor colegilor şi celor care ne-au sprijinit pentru ca aceasta iniţiativă să fie aprobată de Statul român.
Indiferent de criza economică din Romania, considerăm că investiţia în educatie şi în tineri este o prioritate a statului român. Această decizie este în primul rând un gest moral pentru tinerii care la 6-7 aprilie au luptat la Chisinău pentru democraţie, libertate şi adevăr.
şcoala românească este cea care le va da tinerilor basarabeni o cultura şi o educaţie în spirit românesc şi european. Suntem convinsi că tinerii care studiază in România, vor fi cei care odata întorşi acasa vor contribui la consolidarea democraţiei şi apropierea Republicii Moldova de România şi Uniunea Europeana.
Avem convingerea că tinerii basarabeni au potenţial şi vor da dovada de ambiţie, de staruinţă şi dorinţă de a invăţa pentru a face performanţă.
Vlad Durnea, vice-preşedinte OSB Bucureşti
Răcilă Sergiu, vice-preşedinte OSB Bucureşti
Iurie Mocanu, preşedinte OSB Timişoara
Dan Caranfil, preşedinte ATB Iaşi
Alexandru Jurcăneanu, peşedinte CSBB Galaţi