Astfel, conform spuselor lui Mihai Ghimpu, cetăţenii români vor putea călători fără viză în R. Moldova începând cu ziua de mâine, vineri, 18 septembrie 2009.
Liderii Alianţei pentru Integrare Europeană anunţaseră anterior că la funcţia de prim-ministru urmează să fie înaintat liderul liberal-democrat, precizând că până la sfârşitul lunii septembrie R. Moldova va avea un guvern funcţional. La rândul lui, Vlad Filat a menţionat că desemnarea sa în calitate de premier este o onorare pentru acesta, dar reprezintă totodată şi o mare provocare. "Promit că va fi o guvernare foarte transparentă", a conchis acesta pentru presă.