Sari la conținut
Prim-ministrul Vladimir Filat a avut, în dimineaţa zilei de astăzi, o convorbire telefonică cu Preşedintele României, Traian Băsescu
Eveniment Vocea Basarabiei www.voceabasarabiei.net
În cadrul convorbirii au fost abordate probleme de ordin general ce vizează relaţiile dintre cele două ţări.

Interlocutorii au discutat despre preconizata deschidere a unui număr suplimentar de secţii de votare pe teritoriul Republicii Moldova pentru scrutinul electoral din România, despre intenţia de a deschide noi secţii consulare ale României în Republica Moldova.

În cadrul convorbirii a fost abordată şi problema semnării Acordului privind micul trafic la frontieră. Vladimir Filat a optat pentru urgentarea lucrului în direcţia respectivă şi a primit asigurări din partea Preşedintelui României că vor fi întreprinse acţiunile necesare în acest sens.