Deschiderea seminarului s-a oficializat printr-un foc de tabara , la care toti participantii au avut posibilitatea sa cunoasca coordonatorii de proiect, sa socializeze intre ei si sa savureze din vinul fiert ce li s-a oferit.
Astazi, in primele ore ale seminarului, participantilor li s-a cerut sa mentioneze ce asteptari au de la aceste cursuri. Aproape toti si-au exprimat dorinta de a interactiona cat mai mult, de a invata lucruri noi, de a socializa cat mai mult si de a cunoaste mass-media europeana. De asemenea, s-au format sase echipe, acestea urmeaza sa lucreze pe parcursul celor patru zile de seminar, in vederea desfasurarii unor activitati care tin tot de domeniul mass-media precum : deplasarea pe teren, realizarea unor investigatii, colectarea de informatii in scopul realizarii unui documentar.
Primul invitat al seminarului a fost George Damian, Director al Centrului de Studii pentru resurse Romanesti si sef al departamentului «Externe » de la ziarul « Ziua ». Acesta le-a vorbit participantilor despre lansarea unui Raport de monitorizare a respectarii drepturilor comunitatilor romanesti din afara granitelor tarii. Dezbaterea s-a dovedit a fi una foarte interactiva, depasind cu mult timpul programat acesteia.
Cel de-al doilea curs , « Valoarea comunicarii in demersul jurnalistic » a fost tinut de Catalin Buciumeanu, expert , consilier in Administratia Prezidentiala. Stundentilor nu li s-a predat « ca la scoala »,ei au avut mai multe sarcini, printre care trebuiau sa identifice caracteristicilor unui discurs, sa faca diferenta dintre valorile morale si cele etice.
Seminarul « Interferente europene in mass-media pentru tineri” se desfasoara la Moieciul de Jos, judetul Brasov, in perioada 27 – 02 noiembrie, la care participa 40 de tineri.
Basarabeni.ro va relata in continuare cum se desfasoara celelalte zile ale seminarului.
Galerie FOTO









