Anterior, Mihai Ghimpu a avut o convorbire telefonică cu omologul său român, Traian Băsescu. Discuţia dintre cei doi a intervenit după ce Ghimpu l-a invitat oficial în vizită pe preşedintele României. Preşedintele interimar al Republicii Moldova susţine că încă nu a fost pusă la punct agenda vizitei dintre cei doi capi de stat.
Aceasta urmează să fie prima întâlnire dintre cei doi şefi de stat, în calitatea lui Mihai Ghimpu de preşedinte.