Un Grup Facebook anunta pentru azi: Marţi, 27 aprilie, la ora 17.00 veniţi să ne apărăm demnitatea naţională în scuarul de lângă monumentul lui Ştefan cel Mare şi Sfânt, protestând împotriva participării soldaţilor moldoveni la parada de 9 mai din Moscova!
Este inacceptabil ca soldaţii noştri să mărşăluiască alături de o armată care, în alte uniforme, ne-a cotropit pământurile, ne-a împuşcat şi deportat bunicii sau părinţii!
Aceeaşi armată a tras în soldaţii nostri în timpul conflictului de pe Nistru şi tot ea ocupă până în prezent Transnistria, încălcând în mod flagrant integritatea teritorială a statului nostru!
Noi nu vom celebra o victorie străină şi nu vom renunţa la demnitate! Cerem politicienilor să nu ne umilească ţara şi să anuleze participarea soldaţilor moldoveni la parada de 9 mai!
Vezi aici Grupul nostru pe Facebook