Gumenită și Perju au lovit în tineri. Delegația României și Statelor Unite ale Americii, care au făcut expertiza imaginilor video filmate de pe clădirea Guvernului în noaptea de 7 spre 8 aprilie, au confirmat vinovăția lui Iacob Gumenită și Ion Perju privind implicarea în evenimentele din aprilie 2009.
Declarații în acest sens a oferit pentru UNIMEDIA, Andrei Pântea, prim-adjunct al Procurorului General al Republicii Moldova, care a specificat că în urma urmăririi penale desfășurate de experții străini, s-a confirmat, de fapt, ceea ce au constat și instanțele de judecată din Republica Moldova.
Amintim că ieri, 17 iunie, arestul la domiciliu pentru Ion Perju, polițistul acuzat de omorul lui Valeriu Boboc, a fost prelungit cu încă 90 de zile și tot ieri, Gumeniţă, ex-şeful poliţiei municipale, care este învinuit de procurori de depăşirea atribuţiilor de serviciu în noaptea de 7 spre 8 aprilie 2009 , a fost audiat de instanțele judecătorești. Suspectul este cercetat în stare de libertate din 9 iunie. El a fost demis din funcţie la 28 septembrie şi arestat la 15 aprilie pentru un termen de 10 zile.
