Academia de Ştiinţe susţine că necesitatea constituirii acestei structuri de cercetare a fost condiţionată de imperativele timpului de a asigura dezvoltarea dinamică şi durabilă a sectorului IT al economiei naţionale.
Potrivit unui comunicat, implementarea în noul institut a megaproiectului "Sistemul Naţional de prestare a serviciilor şi a cunoştinţelor informaţionale publice" prin concursul metodologic al cercetătorilor lui va permite constituirea unei reţele de întreprinderi mici şi mijlocii, bazate pe tehnologii înalte, crearea a noi locuri de muncă în domeniul producerii informaţiei şi a serviciilor.